Yılın ilk karı bugün düştü Eskişehir’e

Yılın ilk karı bugün düştü Eskişehir’e ve ne büyük şans ki bizim bugün orman yürüyüşümüz vardı. Çocuklar, kışın ormanın ne kadar güzel olduğuna şahit oldular ve doyasıya oynadılar. 
Biz sıcacık evlerimizde otururken acaba doğadaki diğer canlılar kışın ne yapıyor? sorusuna yanıt aradık. Neredeyse bütün olası cevapları verdiler Uçan Bisikletliler ama öyle bir canlı vardı ki hepimizi şaşkına çevirdi😊.
Kuzey Amerika’da yaşayan bir ağaç kurbağası dondurucu soğukları atlatabilmek için ilginç bir yöntem geliştirmiş. Hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce önce kurbağanın derisi donuyor ve vücudu sert bir hal alıyor.
Kurbağanın kanındaki özel bir protein sayesinde damarlarındaki kan vücudundaki hücrelerdeki sudan önce donuyor. Bu donmuş kan, kurbağanın hücrelerindeki suyun çok büyük bölümünü emiyor. Bu sırada kurbağanın karaciğeri çok miktarda glikoz (bir çeşit şeker) salgılamaya başlıyor. Glikoz içeren su hücrelere doluyor. Bu durum daha faza suyun çekilmesine
engel oluyor. Hücrelerdeki suyun tamamı boşalırsa hücreler ölür.
Donan kurbağanın kalbi de duruyor ve kurbağa haftalarca bu şekilde kalabiliyor. Sonra hava ısınmaya ve buzlar erimeye başlayınca kurbağanın vücudu çözülmeye başlıyor. Su yavaş yavaş hücrelere geri dönüyor. Kurbağanın kalbinin yeniden atmaya başlamasıyla birlikte kan dolaşımı başlıyor. Kurbağa kısa sürede normal yaşamına geri dönüyor.