Müze gezmeyi sever misiniz?

Müze gezmeyi sever misiniz? Özellikle ilk kez gittiğimiz bir şehirde bazılarının merakla görmeyi, gezmeyi beklediği yerlerden biridir müzeler. Geçmişe dair çok değerli izler taşıması, bizi eski zamanlara götürmesi bir yana en çok da sanatın insanoğlunun hayatında ne kadar büyük bir yer kapladığının da simgesi değil midir? O muhteşem fırça darbeleri, en ince ayrıntının göründüğü heykeller, geçmiş zaman insanının kullandığı bir çok eşya...
Sergilenen bunca eser bize aynı zamanda o dönemi de yaşatır. Kazılarla ortaya çıkarılan bu eserler sayesinde kim bilir kaç kez geçmişe yolculuk yapmışızdır. Aynı zamanda müzeler çocuklar için de bir çok kazanımın oluşmasını sağlayan, onların sadece tarihle değil sanatla, mimariyle ve daha bir çok alanla tanışmasını sağlayan önemli yerler.
Şimdi diyeceksiniz ki biz fotoğraflarda müze gezisi görmüyoruz ama 😊. Evet haklısınız. Bu yıl sevgili gönüllümüz Cansu sayesinde, çocuklar sanat ve devamında müzeler konusunda çok keyifli bir atölye çalışmasında bir araya geliyorlar. Bugünü anlamanın, anlamdırmanın yolu biraz da geçmişi bilmekten, geçmişle bağ kurmaktan geçiyor. Bunu yaparken de çocuklara bilgiyi, merak duygularını daha da körükleyerek vermek onların ilgisini artırmak noktasında etkili bir yol.
Bu hafta Uçan Bisikletler de önce keyifli bir kazı çalışmasıyla başladılar. Kazı niye yapılır, kazı yapana ne nedir, bu kadar şey toprağın altına nasıl geldi?... Ve uzayıp giden bir soru listesi.
Sonra da ilk insanlar ve yazının ortaya çıkışıyla başlayan sohbeti, kendi çamur kil tabletlerini yaparak devam ettirdiler. Eğlenerek öğrenmek, öğrenerek eğlenmek... Çocukların merak duygularını hep taze tutmak, ilgilerini keşfetmelerine yardımcı olarak eğitim yolculuklarını keyifli hale getirmek..
Bu güzel atölye çalışmasında çocuklara eşlik eden sevgili gönüllümüz Cansu'ya teşekkürlerimizle 🙏...
#baskabirokulmumkun
#baskabirokulmumkuneskisehir
#bbomeskisehir
#ucanbisiklet
#yasamkoyuilkokulu
#sanatatolyesi
#muzeegitimi
#alternatifegitim