Genelde renk, ruhu doğrudan etkileyen bir güçtür.

" Genelde renk, ruhu doğrudan etkileyen bir güçtür. Renk klavye, gözler tokmaklar, ruh ise piyanodur. Sanatçı da piyanoyu çalan eldir. Tuşlara dokunarak ruhta titreşimler yaratır."

Bu sözlerin sahibi ünlü Rus ressam Wassily Kandinsky. Kandinsky bu hafta Rusça atölyesinin konuğu oldu. Kandinsky, küçük yaşlardan itibaren sanata ilgi duymasına rağmen hukuk eğitimi almış. Ama içindeki sanat yapma isteği tüm bunların önüne geçince, bu alandaki kariyerini bırakarak resim yapmaya adamış kendini. İlhamını iç sesinden alan ressam eserlerinde geometrik formları da sık kullanmış. Renkler de onun için tıpkı sesler gibi özel bir anlama sahip.

Uçan bisikletler de bu hafta hem ressam Kandinsky'i tanıdılar hem de onun iki özel resmini kendilerince yeniden yorumladılar. Bir dili tanırken belki de çocuklara yakın gelen noktaların, güzelliklerin etrafında olmak o dili öğrenmenin en etkileyici tarafı. Kendi konuştukları dilden başka dillerin varlığını bilmek, başka kültürlerin ortaya çıkardıklarını görmek, dünyayı tanımak için onlara açılan sonsuz bir pencere aslında.
#baskabirokulmumkun
#baskabirokulmumkuneskisehir
#bbomeskisehir
#ucanbisiklet
#yasamkoyuilkokulu
#ruscaatolyesi