Let’s Do It!

Let’s Do It!
Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) Türkiye, sizi ilçenizde bir temizlik hareketi başlatarak uluslararası Dünya Temizliği (World Cleanup) 2018 kampanyasının bir parçası olmaya davet ediyor.
Dünyanın her yerinden gönüllü grupları ve çeşitli kuruluşlar, 100’den daha fazla ülke atılmış çöplerini temizlemek ve toplum farkındalığını artırmak için Dünya Temizliği adı altında bir uluslararası hareket başlattılar. 2008 yılında Estonya’da filizlenen Let’s Do It! temizlik modeli bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede hayata geçti ve 9 milyon gönüllü bu etkinliklerde yer aldı. Böylece 100.000 ton atık toplandı. Türkiye’de ise ilk kez 12 Mayıs 2012’de Türkiye Temizlik Günü düzenlendi. Beş noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1.300 kişi katıldı ve 13 ton atık toplandı. Tamamen gönüllü bir ekip 11 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Temizliği’ne 17 şehirde, 62 farklı noktada, yaklaşık 8.000 kişi olarak devam etti. Böylece 30,4 ton atık ortadan kaldırılmış oldu.
Türkiye Temizliği 15 Eylül 2018 Cumartesi günü hayata geçecek.
Let´s Do It!’in Eskişehir ayağı olarak ise çeşitli STK’lar bir araya gelerek Dünya Temizlik Gününe destek olmaya hazırlanıyorlar. Bu destek kapsamında Muttalip Çayırı civarındaki atıklar toplanacaktır.
Temizliği yapacak STK’lar için Uyarılar:
• Gönüllüler etkinliğe ve havaya uygun giyinmelidirler. Eşofman, pantolon, spor kıyafetleri, şapka, güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz. Çalılık alanlarda da temizlik yapılabileceğinden, şort giyilmesini önermiyoruz. Ayakkabılar ayağı kaya, diken gibi maddelerden koruyacak ve kayıp düşmeyi engelleyecek şekilde kapalı, rahat ve arazi şartlarına uygun olmalıdır. Topuklu ayakkabı, sandalet, vs. giyilmemesi önemle tavsiye edilir.
• Etkinlik sırasında özel eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir alan olmayacak. Çantalarınızda azami ihtiyaçlarınızı giderecek eşyalarınızın bulunmasını tavsiye ediyoruz; mümkünse yanınıza hareket etmenizi engellemeyecek, hafif bir çanta almanızı öneriyoruz.
• Temizlik esnasında eldiven takmak zorunludur.
• Tehlike yaratabilecek cisimlere olabildiğince dikkatli yaklaşılmalıdır (kesici, körelmiş, kimyasal içerikli maddeler ya da cisimler). Uygun malzemeye sahip değilseniz lütfen takım liderinizle irtibata geçiniz.
• Sahada meydana gelebilecek böcek ısırmalarına karşı dikkatli olunuz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız takım liderine bilgi veriniz.
• Takım liderine haber vermeden kesinlikle etkinlik alanından ayrılmayın.
• Atıkları; ambalaj atıkları (kâğıt, karton, plastik, metal), cam ve evsel atıklar olarak ayrı torbalarda toplayacağız. Lütfen farklı tiplerdeki atıkları aynı torbada toplamayınız. Torbanız tam olarak dolmadan yeni torba tüketmeyiniz.
Temizlik Programı:
12.30 Tepebaşı Belediyesi Önünden Araçlarla Muttalip Çayırına Hareket
13.00-15.30 Temizlik
16.00: Kapanış/Teşekkür